Nordisk sommerlejr for unge øboere

De 8 pladser er nu fyldt op, men skriv alligevel, hvis vi skal skrive dig på venteliste!

Hvem kan være med?
Du skal være mellem 12 og 15 år, når turen finder sted, og bo på en af Danmarks 27 småøer.

Fra hvert land deltager desuden to lejrledere, der rejser med de unge og deltager på selve lejren. De danske lejrledere er Lulu på 28 og Martin på 29.

Hvor og hvornår?
Ungdomslejren varer seks dage og holdes i Sverige på skærgårdsøen Finnhamn tæt på Stockholm.
Vi skal bo på “Sommargården” på Finnhamn.
Vi tager nattog til og fra Stockholm og tager afsted fra København søndag d. 28/6 og kommer hjem fredag d. 3/7 2026.

Hvad koster det?
780 kroner pr. person, som dækker al kost, logi og aktiviteter, samt transport fra København med tog gennem Sverige og færge til og fra den svenske ø. Den enkelte deltager skal selv stå for transport til og fra København samt for rejseforsikring.

Hvem står bag?
Turen arrangeres af den svenske småø-organisation i samarbejde med den finske småø-organisation og Sammenslutningen af Danske Småøer.

Tilmelding
Efter ”Først til mølle-princippet”, dog max to fra samme ø.

Tilmeldingsfristen er den 15. april 2026.
Der er plads til otte unge øboere fra Danmark. Herefter laves en venteliste.

Tilmeld dig ved at skrive en mail til Sammenslutningen af Danske Småøer på sekretariatet@danske-smaaoer.dk

Den fælles nordiske ungdomslejr er sponsoreret af Nordisk Ministerråd

© Copyright - Sammenslutningen af danske småøer